Mail Order Güvenli mi?

Mail Order Güvenli mi?

Mail Order Nedir?

Mail order, uzaktan alınan ürünlerde ödemenin kredi kartı kullanarak yapmasını sağlayan bir ödeme yöntemidir.  Ödeme işlemi POS cihazları üzerinden kartsız olarak gerçekleşir ve bu işlem için işletmeler kart numarasını manuel olarak sisteme girerler. Bu işlem için müşterinin kredi kart bilgilerini ve kimlik fotokopisini firma ile paylaşması gerekmektedir. Firma ise gerekli işlemleri yapıp karttan çekim işlemini uzaktan gerçekleştirir.

Mail Order Neden Güvensiz?

Mail order yöntemi ile müşterinin gönderdiği kredi kart bilgileri ile firma ödeme işlemini gerçekleştirir. Ödeme 3d secure özelliği kullanılmadan gerçekleşir ve bu durum hem firma hem de müşteri için risk oluşturmaktadır.

Bir diğer sıkıntı ise kart ve kimlik bilgileri ödeme işleminden sonra firma tarafından arşivlenir. Bu durum da bilgilerin 3. tarafların eline geçme ihtimali bulunmaktadır. Böylece kart ve kimlik bilgilerinin kopyalanması, başka ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi gibi kötü sonuçlar meydana gelebilir.

Firma için oluşabilecek sorunların başında ise müşterinin belli bir süre sonra bankaya başvurup işlemin izni dışında gerçekleştiğini belirtmesi durumudur. Bu durumda firma hem ürünü verdiği gibi hemde tahsil ettiği ücreti geri ödemek zorunda kalabilir. Ödemeler 3d secure kullanıcı onayı olmadan gerçekleştiği için firmanın itiraz edeceği alan da çok kısıtlı olmaktadır.

Güvenli Ödeme Yöntemi Email Order (Sanal Mail Order)

Netahsilat Online Tahsilat Sistemi, firmaların ve kullanıcıların yaşadığı bu tip sorunları ve mail order ile ödeme yöntemindeki güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için email order yöntemini geliştirmiştir. Email order yani sanal mail order yöntemi ile firmalar online sistemleri üzerinden müşterilerine ödeme linki gönderirler. Ödeme linkini sms veya email olarak gönderebilirler.

Müşteriler telefonları veya maillerine gelen ödeme linkine tıkladıklarında online olarak firmanın ödeme sayfasına erişirler ve ödemeleri gereken miktarı görüntülerler. Kredi kartı bilgilerini girip, 3D Secure güvenli ödeme yöntemiyle ödeme işlemini gerçekleştirirler. Ödeme işlemi tamamlanınca hem firmaya hemde müşteriye ödemenin tamamlandığına dair bildirim ulaşır. Böylece müşteri kart bilgilerini kimseyle paylaşmak zorunda kalmaz. Ayrıca ödemeler 3D Secure (müşteri onayı) ile gerçekleştiği için ilerleyen süreçte hem firma hemde müşteri için herhangi bir risk oluşturmaz.